Çözümler

Çözümlerimizi keşfedin. İnceleyin.

Nitel Araştırma Analiz Yazılımı NVIVO

Nitel araştırma nedir?
Nitel araştırmanın ilgili olduğu alanları, sonuçları keşfetmek, olguları anlamak ve sorulara cevap bulmaktır. Hemen her işyeri ve çalışma çevresinde, neredeyse her gün nitel bir araştırma gerçekleşir ancak resmi adıyla bilinmiyor olabilir.
Nitel araştırma konunun “nasıl?” sorusunun cevabı olan kısmını değil; görüşme kayıtları, e-postalar, notlar, geribildirim formları, resimler ve videolar gibi yapılandırılmamış veri analizlerinden oluşan ve konunun “neden?” sorusunun cevaplandığı kısmını araştırır. Nitel araştırma, nicel araştırmaların aksine, sonuca ulaşmak için istatistik veya rakam kullanmaz.


Nitel araştırma yazılımı nedir?
İşitsel veya görsel dosyalarda, metinlerin anlamlarını araştırmak, karışıklığa ve zaman kaybına sebep olabilir. Nitel araştırma yazılımı bu bilgileri kontrol edebilmenize, şekillendirmenize ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizin yerinize düşünmez ancak size materyaliniz doğrultusunda çalışabileceğini, yeni modeller keşfedebileceğiniz, konuları tanımlayabileceğiniz anlayışları bir araya getirebileceğiniz ve sonunda da güçlü tespitler ortaya çıkarabileceğiniz çok yönlü bir çalışma alanı sağlar.

Güçlü Bir Analiz İçin NVIVO

Nitel ve Karma Yöntem Verilerinizi Kullanarak Daha Fazlasını Keşfedin

NVivo, çeşitli verilerden daha zengin bilgiler edinmek için en güçlü ve en kullanışlı araştırma yazılımıdır. Öğrenme ve kullanma kolaylığı sunduğundan ihtiyacınız olan bilgileri hızlıca bulabilir ve araştırmanızın verimliliğini artırabilirsiniz. NVivo ile, ölçülebilir demografik bilgilerden nitel soru ve görüşmelere kadar neredeyse tüm veri kaynaklarını tek bir yerde içe aktarabilir, analiz edebilir ve keşfedebilirsiniz.

NVivo ile Daha Verimli Çalışın

NVivo’yu seçerek, esnek bir modül yelpazesine erişme ve özel ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde desteklemek için çalışma ve öğrenme seçeneklerine sahip olmanın benzersiz avantajını elde edersiniz. Güçlü analiz, araştırma hareketliliği veya işbirliği için destek arıyorsanız, NVivo size uygun seçenekler sunar.

İş birliği Artık Daha Kolay

Küçük araştırma ekipleri NVivo Collaboration Cloud ile dünyanın her yerinden projeler üzerinde işbirliği yapabilir.Tek bir merkezi konumdan çalışan daha büyük ekipler NVivo Collaboration Server’dan yararlanabilirler.

Hemen Hemen Her Kaynaktan Elde Edilen Verilerle Kolayca Çalışın

Anketler, röportajlar, makaleler, videolar, e-posta, sosyal medya ve web içeriği, zengin veya düz metin, PDF, ses, dijital fotoğraflar, elektronik tablolar, OneNote ve Evernote'tan notlar dahil olmak üzere neredeyse tüm kaynak veya dillerden araştırma verilerini içe aktarabilir ve çalışabilirsiniz.

Daha Zengin İçeriklerin Kilidini Açın

Bir projeye başladığınız andan itibaren temaları analiz edebilir ve keşfedebilirsiniz. NVivo, araştırma sürecinde size rehberlik eder ve yolculuk boyunca kullanabileceğiniz ipuçlarını ve püf noktaları size gösterir. Temaları hızlı bir şekilde tanımlamak veya bulguları doğrulamak için otomatik kodlamayı kullanabilirsiniz.

Diğer Araştırma Araçları ile Sorunsuzca Çalışın

NVivo; EndNote, Mendeley, RefWorks, Zotero, IBM SPSS Statistics, Qualtrics, Survey Monkey, OneNote, Evernote, Microsoft Access ve Framework gibi birçok yaygın araştırma aracıyla uyumludur. Ayrıca NVivo, Office 365 ile tam bir yıllık entegrasyon içerir, böylece Excel ve Word gibi Microsoft ürünlerinden notları ve verileri içe aktarabilirsiniz.

Kapsamlı Bulgular Elde Edin

Karmaşık soruları kolayca sorabilir ve konular, kişiler veya yerler arasında ortaya çıkan temaları arayabilirsiniz. Verilerinizden daha fazla bilgi edinmek için güçlü sorgular oluşturabilirsiniz. NVivo, farklı seviyelerde uzmanlık ve deneyime sahip araştırmacıları desteklemektedir.

Kendinizi Başarıya Hazırlayın

NVivo’nun tek kullanıcılı süresiz lisanslardan öğrenci lisanslarına ve kurumsal kuruluşlar için sunulan seçeneklere kadar herkese uygun bir lisanslama seçeneği vardır. NVivo ile çalışmaya, geniş ve çeşitli hacimlerdeki verilerden büyük resmi görmeye başlayın.

 • Nitel ve karma yöntemler verilerinizden daha fazlasını keşfedin. Nvivo ile daha zengin iç görüler ortaya çıkarın ve titiz kanıtlarla desteklenen açıkça ifade edilmiş, savunulabilir bulgular üretin.
 • Nvivo, yapılandırılmamış ve nitel verilerinizi düzenlemek, görselleştirmek ve analiz etmek için size bir çalışma alanı ve düşünme alanı sağlamak için tasarlanmış nitel veri analiz yazılımıdır.
 • Nvivo ile verilerinizi düzenleyin, depolayın ve analiz edin.
 • Hemen hemen her kaynaktan verilerinizi içe aktarın
 • Gelişmiş yönetim, sorgu ve görselleştirme araçlarıyla veri analizi yapın
 • Temaları belirlemek ve net sonuçlar çıkarmak için verilerinizle ilgili karmaşık sorular sorun
 • Daha kısa sürede daha sağlam araştırma sonuçları elde edin
 • Nvivo sizin için özel olarak çalışır.
 • Nvivo, tüm araştırmacılar için sınıfının en iyisi yetenek seçeneklerine sahiptir.
 • İster öğrenci ister birey ister kuruluş olsun ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir Nvivo kullanın.
 • Öğrenci lisansları dışında Nvivo kullanıcılarına süresiz bir erişim imkânı sağlar.

Kimler Nvivo Programını Kullanır?

NVivo’yu, sosyal bilimlerin tüm alt dallarında çalışan sosyologlar, psikologlar, tarihçiler, siyaset bilimciler, iktisatçılar ve eğitim bilimleri alanındaki tüm akademisyen ve araştırmacılar kullanabilirler. Fen ve sağlık bilimleri de alan çalışmalarında ve araştırmalarında NVivo’dan yararlanabilirler.

NVivo ağırlıklı olarak akademik, devlet, sağlık ve ticari araştırmacılar tarafından antropoloji , psikoloji iletişim , sosyoloji gibi sosyal bilimlerin yanı sıra adli tıp , turizm , kriminoloji ve pazarlama gibi alanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

NVivo’nun Araştırmacıya Sunduğu Olanaklar

NVivo benzerleri içinde Microsoft windows ilkelerini kullanan tek yazılımdır, kullanımı kolaydır. NVivo sizin bireysel çalışma tarzınıza cevap verir. Herhangi bir projeyi ne şekilde isterseniz yönlendirebilirsiniz, kendi belgelerinizi yaratabilirsiniz. Metin, ses, görüntü, resim ve sosyal medya analizlerinizi yapabilirsiniz. NVivo’nun birleştirme fonksiyonu ile şehirler, ülkeler, kıtalar arası çalışabilirsiniz.

Farklı dillerde mi çalışıyorsunuz?

NVivo gerçek bir global iş birliğine izin vererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışma yapmanıza olanak sağlar. NVivo’yla projenizin veritabanını ve araştırma materyallerinizi tek bir dosya gibi saklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir hale getirin. Ya da geniş video ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrı saklayın ve projenizle birleştirin. Dünyada ilk kez NVivo, materyalinizi nasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatı sunarak size doğrudan ses veya video dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar.

NVivo’nun güçlü ‘kodlama’ araçları oldukça kapsamlıdır ve karmaşık bilgileri basitçe düzenlemenize ve bütünüyle planlamanızı sağlamaktadır. Siz çalışmanıza devam ederken, kilit noktaları vurgular, hızlı geri çağırma ve daha sonra analiz yapmaya olanak sağlar.

Öğelerin, işlemlerin veya insanların arasındaki ilişkiler hakkında araştırma veya soruşturma mı yapmak istiyorsunuz?

NVivo’nun benzersiz ‘ilişkiler’ aracı ile analizinizi tamamen yeni bir aşamaya taşıyabilirsiniz. NVivo kodlama çubuklarıyla proje konularınızı izler ve dünyada ilk kez cinsiyet, yaş veya gelir gibi diğer ciddi ve çok önemli etkenlerle karşılaştırma yapma olanağı sunar. NVivo’nun kapsamlı araştırma araçları en ince eğilimler ve modelleri bile açığa çıkarabilmektedir. Anketler bile saklanabilir ve sonuçlar zaman zaman karşılaştırılabilir.

tr_TR
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
???? Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?