Sorularla NVIVO

Detaylı cevaplarımızı okuyun. Aklınızdaki sorular için lütfen bizimle iletişime geçin.

Araştırmalar yapmanızı kolaylaştıran, topladığınız nitel verileri -ki bunlar doküman olabildiği gibi ses, fotoğraf ya da video da olabilir- bir arada bir bütün olarak görebilmenize, karşılaştırmalar yapabilmenize, kolaylıkla ulaşılabilen notlar alabilmenize, model oluşturabilmenize, raporlamanıza vb. yardımcı olan nitel araştırma programıdır.

Nitel araştırma konunun “nasıl?” sorusunun cevabı olan kısmını değil; görüşme kayıtları,

E-postalar, notlar, geribildirim formları, resimler ve videolar gibi yapılandırılmamış veri analizlerinden oluşan ve konunun “neden?” sorusunun cevaplandığı kısmını araştırır. Nitel araştırma, nicel araştırmaların aksine, sonuca ulaşmak için istatistik veya rakam kullanmaz.

İşitsel veya görsel dosyalarda, metinlerin anlamlarını araştırmak, karışıklığa ve zaman kaybına sebep olabilir. Nitel araştırma yazılımı bu bilgileri kontrol edebilmenize, şekillendirmenize ve yorumlamanıza yardımcı olur. Sizin yerinize düşünmez ancak size materyaliniz doğrultusunda çalışabileceğiniz, yeni modeller keşfedebileceğiniz, konuları tanımlayabileceğiniz anlayışları bir araya getirebileceğiniz ve sonunda da güçlü tespitler ortaya çıkarabileceğiniz çok yönlü bir çalışma alanı sağlar.

Nvivo yazılımı araştırmalarınızı yaparken topladığınız geniş çaplı kaynakları ve verilerini sizin için düzenleyerek, görselleştirmenize ve analiz etmenize yardımcı olur. Yapılan çok katılımcı ve çok cevaplı araştırmalarda kodlama ve frekanslama özelliği sayesinde güçlü bir veri analizi yapmanızı sağlar

NVivo gerçek bir global iş birliğine izin vererek, dillerin her türlü kombinasyonunda çalışma yapmanıza olanak sağlar. NVivo’yla projenizin veri tabanını ve araştırma materyallerinizi tek bir dosya gibi saklayın ve böylelikle projenizi tamamen taşınabilir hale getirin. Ya da; geniş video ve ses dosyaları ile çalışıyorsanız, onları ayrı ayrı saklayın ve projenizle birleştirin. Dünyada ilk kez NVivo, materyalinizi nasıl isterseniz o şekilde analiz etme fırsatı sunarak size doğrudan ses veya video dosyalarınızla çalışma olanağı sağlar.

 • Nvivo’ya Türkçe doküman yüklediğimde dil algılaması yapar mı? Evet, Nvivo Türkçe olarak kaydettiğiniz verileriniz üzerince araştırma yapmanızı sağlar.
 • Aynı anda birden farklı dil ile çalışabilir miyim?

Evet, eğer isterseniz her türlü dil kombinasyonu ile çalışabiliriz.

Microsoft® Windows®: Yalnızca Windows® 8.1 ve üstü, 64 bit işletim sistemi desteği ile çalışır.

 • Tek lisans ile kaç farklı bilgisayara kurulum yapabilirim?

Tek lisans ile iki farklı bilgisayara yükleme yapabilirsiniz, fakat aynı anda çalıştıramazsınız.

NVivo’yu, sosyal bilimlerin tüm alt dallarında çalışan sosyologlar, psikologlar, tarihçiler, siyaset bilimciler, iktisatçılar ve eğitim bilimleri alanındaki tüm akademisyen ve araştırmacılar kullanabilirler. Fen ve sağlık bilimleri de alan çalışalarında ve araştırmalarında NVivo’dan yararlanabilirler.

Evet. Nvivo sizin kullanım amacınıza ve kullanıcı sayınıza bağlı olarak farklı sürümler üretir. Eğer bireysel Nvivo kullanıcı iseniz farklı, ekip şeklinde iş birliği ile kullanmak istiyorsanız farklı lisansa sahip olmanız gerekir.

Alacağınız Nvivo lisansına bağlı olarak değişebilir. Eğer öğrenci ya da kampüs lisansı alıyorsanız, lisans üstünüze 1 yıl olarak tanımlanır. Eğer bireysel kullanıcı lisansı alıyorsanız, süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Türkiye’de tek satış yetkisine sahip ANI YAYINCILIK web sitesi üzerinden Bu linkten istediğiniz Nvivo’yu satın alabilirsiniz. Ardından “ANI YAYINCILIK” tarafından verilen talimatlar doğrultusunda kurulumunuzu yapabilirsiniz.

Nvivo’nun en yeni sürümü 2020’de ürettiği “Nvivo for Windows” ve “Nvivo for Mac” sürümüdür. Nvivo artık işletim sistemlerine göre farklı özellikler ve ücretlendirmeler sunuyor.

 • Eski sürümünü satın aldığımda yeni sürümüne güncelleyebilir miyim?

Evet, eski sürümünüzü yeni sürüme güncelleyerek daha geniş özelliklerden yararlanabilirsiniz.

 • Bunun için ekstra bir ücret ödemem gerekir mi?

Evet, eski sürümünüze ve yükseltmek istediğiniz sürüme bağlı olarak ücret ödersiniz.

 • Eski sürümü ile yeni sürümü arasında kolaylıkla data geçişleri yapabilir miyim?

Eski Nvivo sürümünde yarattığınız projeler yeni sürüm Nvivo tarafından kolayca analiz edilerek oluşturulabilir. Fakat yeni Nvivo ile yarattığınız projelerinizi eski sürümde açamazsınız çünkü yeni özelliklere entegre projeler üretirsiniz

 • Eski sürüm Nvivo uygulamasını hala satın alabilir miyim?

Hayır, şu an satışta en güncen iki Nvivo sürümünü bulabilirsiniz.

Eğer ortak Nvivo ekip çalışması yürütüyorsanız, projenizin erişilebilir olması için internet erişimi gerekir. Aksi taktirde kendi yaratacağınız Nvivo projelerinde internet bağlantısı ihtiyacınız yoktur.

NVivo; EndNote, Mendeley, RefWorks, Zotero, IBM SPSS Statistics, ArcGIS, Qualtrics, Survey Monkey, OneNote, Evernote, Microsoft Access ve Framework gibi birçok yaygın araştırma aracıyla uyumludur. Ayrıca NVivo, Office 365 ile tam bir yıllık entegrasyon içerir, böylece Excel ve Word gibi Microsoft ürünlerinden notları ve verileri içe aktarabilirsinizNVivo; EndNote, Mendeley, RefWorks, Zotero, IBM SPSS Statistics, ArcGIS, Qualtrics, Survey Monkey, OneNote, Evernote, Microsoft Access ve Framework gibi birçok yaygın araştırma aracıyla uyumludur. Ayrıca NVivo, Office 365 ile tam bir yıllık entegrasyon içerir, böylece Excel ve Word gibi Microsoft ürünlerinden notları ve verileri içe aktarabilirsiniz.

Küçük araştırma ekipleri NVivo Collaboration Cloud ile dünyanın her yerinden projeler üzerinde işbirliği yapabilir. Tek bir merkezi konumdan çalışan daha büyük ekipler NVivo Collaboration Server’danyararlanabilirler.

 • Bütün ekip aynı dosya üzerinde düzenleme yapabilir miyiz?

Evet. Şimdilik, Microsoft® Windows® veya Apple® Mac OS® olan Collaboration Cloud’u kullanabilmek için tüm kullanıcıların NVivo’yu aynı işletim sisteminde kullanması gerekir. 5 kişiye kadar Collaboration Cloud ile projenizde düzenlemeler yapabilirsiniz.

 • Bunun için internet erişimi gerekir mi?

Evet, ortak çalışma sırasında herkesin internet erişimi olmak zorundadır.

NVivo ve NVivo Sunucu arasındaki ağ, yerel alan ağı (LAN) için tipik olan minimum 100 Mbps bağlantı hızı gerektirir (1.000 Mbps önerilir).

 • Herhangi bir ekstra ücreti var mı?

Evet. Collaboration Cloud dahil Eklenti Modülleri, temel NVivo lisansına ek bir ücret ödeyerek alınabilir.

Evet, Nvivo yazılımı ile .mp3, .mp4, .wav, .aac, .aiff, .amr, .asf, .au, .caf, .flac, .ra dosyalarını kopyalayabilirsiniz.

 • Ekstra ücret ödemem gerekir mi?

Evet, Nvivo yazılımı içinde özel sürümlerden alabilirsiniz.

 • Deneme için sürümü var mı?

Evet, Nvivo size 15 dakikalık bir deneme sürümü sunuyor.

 • Transkripsiyon ile Türkçe belgelerimi de analiz edebilir miyim?

Hayır, Nvivo transkripsiyon özelliği Türkçe dilini algılamıyor.

Nvivo “model” ve “tablolar” çıkararak yeni fikir, ilişki ve bulguları görsel olarak ortaya koyabilmenizi sağlar Projenizi gerçek zamanda göstermek için dinamik bir model, zaman içinde

belirli bir zamanda göstermek içinse statik bir model kullanabilirsiniz. Alternatif olarak ise, üç boyutlu grafikler ile bir çok tabloda verilerinizi farklı görselleştirebilirsiniz.

 • Duygu analizi yapabilir miyim?

Evet, Nvivo programı kullanarak duygu analizi yapabilirsiniz.

 • Kelime analizi ve sınıflandırma yapabilir miyim?

Evet, Nvivo ile kodlama özelliği ve frekans özelliği sayesinde kelime analizi yapabilirsiniz.

Evet, ANI YAYINCILIK olarak Nvivo yazılımına ait belirli aralıklarla kullanma eğitimi veriyoruz.

 • Bu eğitimin seviyeleri var mı?

Nvivo eğitimlerimiz Nvivo başlangıç ve Nvivo ileri düzey olarak ikiye ayrılır. Nvivo kullanım bilginize göre seçim yapabilirsiniz.

 • Ben Nvivo indirdiğimde ücretsiz olarak bunlardan faydalanabiliyor muyum?

Nvivo yazılımını aldığınızda Nvivo web sitesinde bulunan ücretsiz kısa tanıtım videolarını izleyebilirsiniz. Fakat eğitim almak için ücret ödemeniz gerekir.

 • İlerde online kursları tekrar tekrar izleyebiliyor muyum?

Maalesef. Online eğitimler sırasında herhangi bir kayıt yapma izni yoktur

tr_TR
WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
???? Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?